Flexion:jam

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch
Zur Navigation springen Zur Suche springen

jam (Konjugation) (Albanisch), unregelmäßig[Bearbeiten]

Konjugation des Verbes jam:

Aktiv (Veprore) Mediopassiv/Passiv (Pësore) Reflexiv (Vetvetore)
jam[1][2]
Finite Formen
Indikativ (Dëftore) Optativ (Dëshirore) Admirativ (Habitore)
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
Aorist
E kryera e thjeshtë
Präsens
E tashmja
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
unë (ich) jam (ich bin) isha (ich war) qeshë (ich war) qofsha (ich möge sein) qenkam (ich bin/sei anscheinend) qenkësha (ich war/wäre anscheinend)
ti (du) je (du bist) ishe (du warst) qe (du warst) qofsh (du mögest sein) qenke (du bist/seist(seiest) anscheinend) qenkëshe (du warst/wärest anscheinend)
ai, ajo (er, sie) është (es ist) ishte (ish) (es war) qe (es war) qoftë (es möge sein) qenka (es ist/sei) qenkësh (qenkej) (es war/wäre anscheinend)
ne (wir) jemi (wir sind) ishim (wir waren) qemë (wir waren) qofshim (wir mögen sein) qenkemi (wir sind/seien anscheinend) qenkëshim (wir waren/wären anscheinend)
ju (ihr; Sie) jeni (jini) (ihr seid; Sie sind) ishit (ihr wart; Sie waren) qetë (ihr wart; Sie waren) qofshi (ihr möget sein; Sie mögen sein) qenkeni (ihr seid/seiet anscheinend; Sie sind/seien anscheinend) qenkëshit (ihr wart/wäret anscheinend; Sie waren/wären anscheinend)
ata, ato (sie) janë (sie sind) ishin (sie waren) qenë (qënë) (sie waren) qofshin (sie mögen sein) qenkan (sie sind/seien anscheinend) qenkëshin (sie waren/wären anscheinend)
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Aorist II (od. Plusquamperfekt II) E kryera e tejshkuar Perfekt
E kryera
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë (ich) kam qenë (bin gewesen) kisha qenë (war gewesen) pata qenë (war gewesen) paça qenë (ich möge gewesen sein) paskam qenë (ich bin/sei (anscheinend) gewesen paskësha qenë (ich war/wäre (anscheinend) gewesen)
ti (du) ke qenë (du bist gewesen) kishe qenë (du warst gewesen) pate qenë (du warst gewesen) paç qenë (du mögest gewesen sein) paske qenë (du bist/seist (anscheinend) gewesen) paskëshe qenë (du warst/wärst (anscheinend) gewesen)
ai,ajo (er, sie) ka qenë (es ist gewesen) kishte qenë (es war gewesen) pat(i) qenë (es war gewesen) pastë qenë (es möge gewesen sein) paska qenë (es ist/sei (anscheinend) gewesen) paskësh (paskej) qenë (es war/wäre (anscheinend) gewesen)
ne (wir) kemi qenë (wir sind gewesen) kishim qenë (wir waren gewesen) patëm qenë (wir waren gewesen) paçim qenë (wir mögen gewesen sein) paskemi qenë (wie sind/seien (anscheinend) gewesen) paskëshim qenë (wir waren/wären (anscheinend) gewesen)
ju (ihr; Sie) keni qenë (ihr seid gewesen; Sie sind gewesen) kishit qenë (ihr wart gewesen; Sie waren gewesen) patët qenë (ihr wart gewesen; Sie waren gewesen) paçi qenë (ihr möget gewesen sein; Sie mögen gewesen sein) paskeni qenë (ihr seid/seiet (anscheinend) gewesen; Sie sind/seien (anscheinend) gewesen) paskëshit qenë (ihr wart/wäret (anscheinend) gewesen; Sie waren/wären (anscheinend) gewesen)
ata, ato (sie) kanë qenë (sie sind gewesen) kishin qenë (sie waren gewesen) patën qenë (sie waren gewesen) paçin qenë (sie mögen gewesen sein) paskan qenë (sie sind/seien (anscheinend) gewesen) paskëshin qenë (sie waren/wären (anscheinend) gewesen)
Subjunktiv/Konjunktiv (Lidhore) Jussiv (Urdhërore II) Admirativ (Habitore)
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
Präsens
E kryera
Imperfekt
E pakryera
Subjunktiv) Imperfekt
E pakryera
Jussiv) Imperfekt
E pakryera
unë jem (ich sei) isha (ich wäre) le të jem le të isha qenkësha (ich wäre anscheinend) le të qenkësha
ti (du) jesh (du seiest) ishe (du wärst/wärest) le të jesh le të ishe qenkëshe (du wärest anscheinend) le të qenkëshe
ai, ajo (er, sie) jetë (es sei) ishte (ish) (es wäre) le të jetë le të ishte (ish) qenkësh (qenkej) (es wäre anscheinend) le të qenkësh (qenkej)
ne (wir) jemi (wir seien) ishim (wir wären) le të jemi le të ishim qenkëshim (wir wären anscheinend) le të qenkëshim
ju (ihr; Sie) jeni (jini) (ihr seid; Sie seien) ishit (ihr wäret; Sie wären) le të jeni (jini) le të ishit qenkëshit (ihr wäret anscheinend; Sie wären anscheinend) le të qenkëshit
ata, ato (sie) jenë (sie seien) ishin (sie wären) le të jenë le të ishin qenkëshin (sie wären anscheinend) le të qenkëshin
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Subjunktiv) Plusquamperfekt
Më se e kryera
Jussiv) Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë të kem qenë (ich sei gewesen) të kisha qenë (ich war gewesen) le të kem qenë le të kisha qenë të paskësha qenë (ich wäre anscheinend gewesen) le të paskësha qenë
ti (du) të kesh qenë (du seiest gewesen) të kishe qenë (du wärest gewesen) le të kesh qenë le të kishe qenë të paskëshe qenë (du wärest anscheinend gwesen) le të paskëshe qenë
ai, ajo (er, sie) të ketë qenë (es sei gewesen) të kishte qenë (es wäre gewesen) le të ketë qenë le të kishte qenë të paskësh (paskej) qenë (es wäre anscheinend gewesen) le të paskësh (paskej) qenë
ne (wir) të kemi qenë (wie seien gewesen) të kishim qenë (wir wären gewesen) le të kemi qenë le të kishim qenë të paskëshim qenë (wir wären anscheinend gewesen) le të paskëshim qenë
ju (ihr/Sie) të keni qenë (ihr seiet gewesen; Sie seien gewesen) të kishit qenë (ihr wäret gewesen; Sie wären gewesen) le të keni qenë le të kishit qenë të paskëshit qenë (ihr wäret anscheinend gewesen; Sie wären anscheinend gewesen) le të paskëshit qenë
ata, ato (sie) të jenë qenë (sie seien gewesen) të kishin qenë (sie wären gewesen) le të kenë qenë le të kishin qenë të paskëshin qenë (sie wären anscheinend gewesen) le të paskëshin qenë
Konditional (Kushtore) Imperativ (Urdhërore) Admirativ (Habitore)
Präsens (E tashmja)
→ ¹Futur Imperfekt
Perfekt (E kryera)
→ ²Futur Plusquamperfekt
Präsensaffirmativ
E tashmja — pohues
Präsensnegativ
E tashmja — mohor
Konditional) Imperfekt
E pakryera
Konditional) Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë (ich) do të isha (ich werde sein) do të kisha qenë (ich werde gewesen sein) → 1. Person Sg. Jussiv do të qenkësha (ich würde anscheinend sein) do të paskësha qenë (ich würde anscheinend gewesen sein)
ti (du) do të ishe (du werdest sein) do të kishe qenë (du werdest gewesen sein) ji!
(sei!)
jini!
(seid!; seien Sie!)
do të qenkëshe (du würdest anscheinend sein) do të paskëshe qenë (du würdest anscheinend gewesen sein)
ai, ajo (er, sie) do të ishte/ish (es werde sein) do të kishte qenë (es werde gewesen sein) → 3. und 1. Person Sg./Pl. Jussiv do të qenkësh/qenkej (es würde anscheinend sein) do të paskësh (paskej) qenë (es würde anscheinend gewesen sein)
ne (wir) do të ishim (wir werden sein) do të kishim qenë (wir werden gewesen sein) do të qenkëshim (wir würden anscheinend sein) do të paskëshim qenë (wir würden anscheinend gewesen sein)
ju (ihr/Sie) do të ishit (ihr werdet sein; Sie werden sein) do të kishit qenë (ihr werdet gewesen sein; Sie werden gewesen sein) mos ji!
(sei nicht)
mos jini!
(seid nicht!; seien Sie nicht!)
do të qenkëshit (ihr würdet anscheinend sein; Sie würden anscheinend sein) do të paskëshit qenë (ihr würdet anscheinend gewesen sein; Sie würden anscheinend gewesen sein)
ata, ato (sie) do të ishin (sie werden sein) do të kishin qenë (sie werden gewesen sein) → 3. Person Pl. Jussiv do të qenkëshin (sie würden anscheinend sein) do të paskëshin qenë (sie würden anscheinend gewesen sein)
(Konditional-)Futur
E ardhmja
Futur
(Alternative Futurformen)
Futur
E ardhmja
¹Futur Imperfekt
E ardhja e së shkuarës
Futur Perfekt
E ardhmja e përparme
²Futur Plusquamperfekt
E ardh. e përp. e së shkuarës
Futur I
E ardhmja
Futur II
E ardhmja e përparme
unë do të jem (ich werde (werde) sein) do të isha (ich würde sein) do të kem qenë (ich werde gewesen sein) do të kisha qenë (ich würde gewesen sein) kam për të qenë (ich werde sein) kam për të pasë qenë (ich werde gewesen sein)
ti (du) do të jesh (du wirst (werdest) sein) do të ishe (du würdest sein) do të kesh qenë (du wirst (werdest) gewesen sein) do të kishe qenë (du würdest gewesen sein) ke për të qenë (du wirst sein) ke për të pasë qenë (du wirst gewesen sein)
ai, ajo (er, sie) do të jetë (es wird (werde) sein) do të ishte/ish (es würde sein) do të ketë qenë (es wird (werde) gewesen sein) do të kishte qenë (es würde gewesen sein) ka për të qenë (es wird sein) ka për të pasë qenë (es wird gewesen sein)
ne (wir) do të jemi (wir werden sein) do të ishim (wir würden sein) do të kemi qenë (wir werden gewesen sein) do të kishim qenë (wir würden gewesen sein) kemi për të qenë (wir werden sein) kemi për të pasë qenë (wir werden gewesen sein)
ju (ihr; Sie) do të jeni (jini) (ihr werdet sein; Sie werden sein) do të ishit (ihr würdet sein; Sie würden sein) do të keni qenë (ihr werdet gewesen sein; Sie werden gewesen sein) do të kishit qenë (ihr würdet gewesen sein; Sie würden gewesen sein) keni për të qenë (ihr werdet sein; Sie werden sein) keni për të pasë qenë (ihr werdet gewesen sein; Sie werden gewesen sein)
ata, ato (sie) do të jenë (sie werden sein) do të ishin (sie würden sein) do të kenë qenë (sie werden gewesen sein) do të kishin qenë (sie würden gewesen sein) kanë për të qenë (sie werden sein) kanë për të pasë qenë (sie werden gewesen sein)
Infinite Formen
Partizip (Pjesorja) Gerundium (Përcjellorja) Infinitiv (Paskajorja)
Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera)
Aktiv qenë
(seiend, gewesen, waren)
pasë qenë (gewesen) duke qenë duke pasë qenë për të qenë (sein) për të pasë qenë (gewesen sein)
Passiv u qenë (Passiv-/Reflexivformen sind unbrauchbar) qenë qenë duke u qenë duke qenë qenë për t'u qenë për të qenë qenë
Privativ Absolutiv Konjugationstyp Verbtyp
Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) unregelmäßig intransitiv; Hilfsverb
Aktiv pa qenë pa pasë qenë me të qenë me të pasë qenë Hilfsverb
Passiv pa u qenë pa qenë qenë me t'u qenë me të qenë qenë Aktiv: kam (haben) Passiv: —
Sonstige Formen
Substantive Adjektiv
qenë, qenie (Sein, Existenz) qenët (Sein, Existenz) qenët (das Sein, die Existenz) qenje (Sein; Existierende; Anwesenheit) qenëri (Gemeinschaft) qenësi (Wesen, Wesentliche) qenësor(e) (wesentlich(e), grundlegend(e)); qenësishëm m, qenësishme f
Referenzen und weiterführende Informationen:
[2] fjalorthi.com: „jam“, Definition jam.
[2] fjalorthi.com/zgjedho: „jam“, Konjugation jam.
[*] fjalor.de: „jam
[*] fjale.al: „jam

Quellen:

  1. Martin Camaj: Albanian Grammar With Exercises, Chrestomathy and Glossaries. Otto Harrassowitz, Wiesbaden 1984, ISBN 3-477-02467-4, Seite 130-136[1]
  2. Langenscheidt-Redaktion (Herausgeber): Langenscheidts Handwörterbuch Albanisch. 1. Auflage. Langenscheidt, Berlin/München/Wien/Zürich/New York 2000, ISBN 978-3-468-05395-5, DNB 959876855, Kojugation është (jam), Seite 724 - 725
[1] dict.cc Albanisch-Deutsch, Stichwort: „jam