Flexion:jam

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch
Zur Navigation springen Zur Suche springen

jam (Konjugation) (Albanisch), unregelmäßig[Bearbeiten]

Konjugation des Verbes jam:

Aktiv (Veprore) Mediopassiv/Passiv (Pësore) Reflexiv (Vetvetore)
jam[1][2]
Finite Formen
Indikativ (Dëftore) Optativ (Dëshirore) Admirativ (Habitore)
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
Aorist
E kryera e thjeshtë
Präsens
E tashmja
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
unë (ich) jam isha qeshë qofsha qenkam qenkësha
ti (du) je (du bist) ishe (du warst) qe (du warst) qofsh (mögest du sein) qenke (du bist/seiest (anscheinend)) qenkëshe (du warst/wärest (anscheinend))
ai, ajo (er, sie) është ishte (ish) qe qoftë qenka qenkësh (qenkej)
ne (wir) jemi ishim qemë qofshim qenkemi qenkëshim
ju (ihr/Sie) jeni (jini) ishit qetë qofshi qenkeni qenkëshit
ata, ato (sie) janë ishin qenë qofshin qenkan qenkëshin
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Aorist II (od. Plusquamperfekt II) E kryera e tejshkuar Perfekt
E kryera
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë (ich) kam qenë kisha qenë pata qenë paça qenë paskam qenë paskësha qenë
ti (du) ke qenë (du bist gewesen) kishe qenë (du warst gewesen) pate qenë (du warst gewesen) paç qenë (mögest du gewesen sein) paske qenë (ich bin/sei (anscheinend) gewesen) paskëshe qenë (ich war/wäre (anscheinend) gewesen)
ai,ajo (er, sie) ka qenë kishte qenë pat(i) qenë pastë qenë paska qenë paskësh (paskej) qenë
ne (wir) kemi qenë kishim qenë patëm qenë paçim qenë paskemi qenë paskëshim qenë
ju (ihr/Sie) keni qenë kishit qenë patët qenë paçi qenë paskeni qenë paskëshit qenë
ata, ato (sie) kanë qenë kishin qenë patën qenë paçin qenë paskan qenë paskëshin qenë
Subjunktiv/Konjunktiv (Lidhore) Jussiv (Urdhërore II) Admirativ (Habitore)
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
Präsens
E kryera
Imperfekt
E pakryera
Subjunktiv) Imperfekt
E pakryera
Jussiv) Imperfekt
E pakryera
unë jem isha le të jem le të isha qenkësha le të qenkësha
ti (du) jesh (du seiest) ishe (du wärest) le të jesh le të ishe qenkëshe (du wärest (anscheinend)) le të qenkëshe
ai, ajo (er, sie) jetë ishte (ish) le të jetë le të ishte (ish) qenkësh (qenkej) le të qenkësh (qenkej)
ne (wir) jemi ishim le të jemi le të ishim qenkëshim le të qenkëshim
ju (ihr/Sie) jeni (jini) ishit le të jeni (jini) le të ishit qenkëshit le të qenkëshit
ata, ato (sie) jenë ishin le të jenë le të ishin qenkëshin le të qenkëshin
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Subjunktiv) Plusquamperfekt
Më se e kryera
Jussiv) Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë të kem qenë të kisha qenë le të kem qenë le të kisha qenë të paskësha qenë le të paskësha qenë
ti (du) të kesh qenë (du seiest gewesen) të kishe qenë (du wärest gewesen) le të kesh qenë le të kishe qenë të paskëshe qenë (du wärest (anscheinend) gwesen) le të paskëshe qenë
ai, ajo (er, sie) të ketë qenë të kishte qenë le të ketë qenë le të kishte qenë të paskësh (paskej) qenë le të paskësh (paskej) qenë
ne (wir) të kemi qenë të kishim qenë le të kemi qenë le të kishim qenë të paskëshim qenë le të paskëshim qenë
ju (ihr/Sie) të keni qenë të kishit qenë le të keni qenë le të kishit qenë të paskëshit qenë le të paskëshit qenë
ata, ato (sie) të jenë qenë të kishin qenë le të kenë qenë le të kishin qenë të paskëshin qenë le të paskëshin qenë
Konditional (Kushtore) Imperativ (Urdhërore) Admirativ (Habitore)
Präsens (E tashmja)
→ ¹Futur Imperfekt
Perfekt (E kryera)
→ ²Futur Plusquamperfekt
Präsensaffirmativ
E tashmja — pohues
Präsensnegativ
E tashmja — mohor
Konditional) Imperfekt
E pakryera
Konditional) Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë (ich) do të isha do të kisha qenë → 1. Person Sg. Jussiv do të qenkësha do të paskësha qenë
ti (du) do të ishe (du werdest sein) do të kishe qenë (du werdest gewesen sein) ji (sei) jini (seid; seien Sie) do të qenkëshe (du würdest (anscheinend) sein) do të paskëshe qenë (du würdest (anscheinend) gewesen sein)
ai, ajo (er, sie) do të ishte (ish) do të kishte qenë → 3. und 1. Person Sg./Pl. Jussiv do të qenkësh (qenkej) do të paskësh (paskej) qenë
ne (wir) do të ishim do të kishim qenë do të qenkëshim do të paskëshim qenë
ju (ihr/Sie) do të ishit do të kishit qenë mos ji (sei nicht) mos jini (seid nicht; seien Sie nicht) do të qenkëshit do të paskëshit qenë
ata, ato (sie) do të ishin do të kishin qenë → 3. Person Pl. Jussiv do të qenkëshin do të paskëshin qenë
(Konditional-)Futur
E ardhmja
Futur
(Alternative Futurformen)
Futur
E ardhmja
¹Futur Imperfekt
E ardhja e së shkuarës
Futur Perfekt
E ardhmja e përparme
²Futur Plusquamperfekt
E ardh. e përp. e së shkuarës
Futur I
E ardhmja
Futur II
E ardhmja e përparme
unë do të jem do të isha do të kem qenë do të kisha qenë kam për të qenë kam për të pasë qenë
ti (du) do të jesh (du wirst (werdest) sein) do të ishe (du würdest sein) do të kesh qenë (du wirst (werdest) gewesen sein) do të kishe qenë (du würdest gewesen sein) ke për të qenë (du wirst sein) ke për të pasë qenë (du wirst gewesen sein)
ai, ajo (er, sie) do të jetë do të ishte (ish) do të ketë qenë do të kishte qenë ka për të qenë ka për të pasë qenë
ne (wir) do të jemi do të ishim do të kemi qenë do të kishim qenë kemi për të qenë kemi për të pasë qenë
ju (ihr/Sie) do të jeni (jini) do të ishit do të keni qenë do të kishit qenë keni për të qenë keni për të pasë qenë
ata, ato (sie) do të jenë do të ishin do të kenë qenë do të kishin qenë kanë për të qenë kanë për të pasë qenë
Infinite Formen
Partizip (Pjesorja) Gerundium (Përcjellorja) Infinitiv (Paskajorja)
Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera)
Aktiv qenë
(seiend; sein)
pasë qenë (gewesen) duke qenë duke pasë qenë për të qenë (sein) për të pasë qenë (gewesen sein)
Passiv (u) qenë qenë — duke u — duke qenë — për t'u — për të qenë —
Privativ Absolutiv Konjugationstyp Verbtyp
Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) unregelmäßig intransitiv; Hilfsverb
Aktiv pa qenë pa pasë qenë me të qenë me të pasë qenë Hilfsverb
Passiv pa u — pa qenë — me t'u — me të qenë — Aktiv: kam (haben) Passiv: —
Sonstige Formen
Substantive Adjektiv
qenë (Sein, Existenz) qenët (Sein, Existenz) qenët (das Sein) qenje (Sein; Existierende; Anwesendheit) qenëri (Gemeinschaft) qenësi (Wesen, Wesentliche) qenësor (wesentlich, grundlegend)
Referenzen und weiterführende Informationen:
[2] Fjalor Shqip (Albanisches (Online) Wörterbuch), Konjugation jam, Link: [2]

Quellen:

  1. Martin Camaj: Albanian Grammar With Exercises, Chrestomathy and Glossaries. Otto Harrassowitz, Wiesbaden 1984, ISBN 3-477-02467-4, Seite 130-136[1]
  2. Langenscheidt-Redaktion (Herausgeber): Langenscheidts Handwörterbuch Albanisch. 1. Auflage. Langenscheidt, Berlin/München/Wien/Zürich/New York 2000, ISBN 978-3-468-05395-5, DNB 959876855, Kojugation është (jam), Seite 724 - 725
[1] dict.cc Albanisch-Deutsch, Stichwort: „jam