Zum Inhalt springen

Flexion:scríobh

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch

scríobh (Konjugation) (Irisch)[Bearbeiten]

Indikativ – An modh táscach
Präsens
An aimsir láithreach
Präteritum
An aimsir chaite
Imperfekt
An aimsir neamhfhoirfe
Futur
An aimsir fháistineach
1.Ps.Sg. scríobhaim
[ˈʃcɾʲiːwəmʲ]
scríobh mé
[ʃcɾʲiːw mʲeː]
scríobhainn
[ˈʃcɾʲiːwənʲ]
scríobhfaidh mé
[ˈʃcɾʲiːfˠə mʲeː]
2.Ps.Sg. scríobhann tú
[ˈʃcɾʲiːwən̪ˠ t̪ˠuː]
scríobh tú
[ʃcɾʲiːw t̪ˠuː]
scríobhtá
[ˈʃcɾʲiːwt̪ˠaː]
scríobhfaidh tú
[ˈʃcɾʲiːfˠə t̪ˠuː]
3.Ps.Sg. scríobhann sé/sí
[ˈʃcɾʲiːwən̪ˠ ʃeː / ʃiː]
scríobh sé/sí
[ʃcɾʲiːw ʃeː / ʃiː]
scríobhadh sé/sí
[ˈʃcɾʲiːwətʲ ʃeː / ʃiː]
scríobhfaidh sé/sí
[ˈʃcɾʲiːfˠə ʃeː / ʃiː]
1.Ps.Pl. scríobhaimid
[ˈʃcɾʲiːwəmʲədʲ]
scríobhamar
[ˈʃcɾʲiːwəmˠəɾˠ]
scríobhaimis
[ˈʃcɾʲiːwəmʲəʃ]
scríobhfaimid
[ˈʃcɾʲiːfˠəmʲədʲ]
2.Ps.Pl. scríobhann sibh
[ˈʃcɾʲiːwən̪ˠ ʃɪvʲ]
scríobh sibh
[ʃcɾʲiːw ʃɪvʲ]
scríobhadh sibh
[ˈʃcɾʲiːwətʲ ʃɪvʲ]
scríobhfaidh sibh
[ˈʃcɾʲiːfˠə ʃɪvʲ]
3.Ps.Pl. scríobhann siad
[ˈʃcɾʲiːwən̪ˠ ʃiəd̪ˠ]
scríobh siad
[ʃcɾʲiːw ʃiəd̪ˠ]
scríobhaidís
[ˈʃcɾʲiːwədʲiːʃ]
scríobhfaidh siad
[ˈʃcɾʲiːfˠə ʃiəd̪ˠ]
autonom scríobhtar
[ˈʃcɾʲiːwt̪ˠəɾˠ]
scríobhadh
[ˈʃcɾʲiːwəw]
scríobhtaí
[ˈʃcɾʲiːwt̪ˠiː]
scríobhfar
[ˈʃcɾʲiːfˠəɾˠ]
Konditional – An modh coinníollach
1.Ps.Sg. scríobhfainn
[ˈʃcɾʲiːfˠənʲ]
2.Ps.Sg. scríobhfá
[ˈʃcɾʲiːfˠaː]
3.Ps.Sg. scríobhfadh sé/sí
[ˈʃcɾʲiːfˠətʲ ʃeː / ʃiː]
1.Ps.Pl. scríobhfaimis
[ˈʃcɾʲiːfˠəmʲəʃ]
2.Ps.Pl. scríobhfadh sibh
[ˈʃcɾʲiːfˠətʲ ʃɪvʲ]
3.Ps.Pl. scríobhfaidís
[ˈʃcɾʲiːfˠədʲiːʃ]
autonom scríobhfaí
[ˈʃcɾʲiːfˠiː]
Konjunktiv – An modh foshuiteach
Präsens
An aimsir láithreach
Präteritum
An aimsir chaite
1.Ps.Sg. go scríobha mé
[ɡə ˈʃcɾʲiːwə mʲeː]
dá scríobhainn
[d̪ˠaː ˈʃcɾʲiːwənʲ]
2.Ps.Sg. go scríobha tú
[ɡə ˈʃcɾʲiːwə t̪ˠuː]
dá scríobhtá
[d̪ˠaː ˈʃcɾʲiːwt̪ˠaː]
3.Ps.Sg. go scríobha sé/sí
[ɡə ˈʃcɾʲiːwə ʃeː / ʃiː]
dá scríobhadh sé/sí
[d̪ˠaː ˈʃcɾʲiːwətʲ ʃeː / ʃiː]
1.Ps.Pl. go scríobhaimid
[ɡə ˈʃcɾʲiːwəmʲədʲ]
dá scríobhaimis
[d̪ˠaː ˈʃcɾʲiːwəmʲəʃ]
2.Ps.Pl. go scríobha sibh
[ɡə ˈʃcɾʲiːwə ʃɪvʲ]
dá scríobhadh sibh
[d̪ˠaː ˈʃcɾʲiːwətʲ ʃɪvʲ]
3.Ps.Pl. go scríobha siad
[ɡə ˈʃcɾʲiːwə ʃiəd̪ˠ]
dá scríobhaidís
[d̪ˠaː ˈʃcɾʲiːwədʲiːʃ]
autonom go scríobhtar
[ɡə ˈʃcɾʲiːwt̪ˠəɾˠ]
dá scríobhtaí
[d̪ˠaː ˈʃcɾʲiːwt̪ˠiː]
Imperativ – An modh ordaitheach
1.Ps.Sg. scríobhaim
[ˈʃcɾʲiːwəmʲ]
2.Ps.Sg. scríobh
[ˈʃcɾʲiːw]
3.Ps.Sg. scríobhadh sé/sí
[ˈʃcɾʲiːwətʲ ʃeː / ʃiː]
1.Ps.Pl. scríobhaimis
[ˈʃcɾʲiːwəmʲəʃ]
2.Ps.Pl. scríobhaigí
[ˈʃcɾʲiːwəɟiː]
3.Ps.Pl. scríobhaidís
[ˈʃcɾʲiːwədʲiːʃ]
autonom scríobhtar
[ˈʃcɾʲiːwtʲəɾˠ]
Ableitungen
Verbalnomen
An tAinm briathartha
Verbaladjektiv
An aidiacht bhriathartha
scríobh
[ˈʃcɾʲiːw]
scríofa
[ˈʃcɾʲiːfˠə]