Vorlage:Katalanisch Verb Flexion -ir a

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch
Zur Navigation springen Zur Suche springen
Formes no personals
Simples Compostes
Infinitiu {{{1}}}ir haver {{{1}}}it
Gerundi {{{1}}}int havent {{{1}}}it
Participis {{{1}}}it, {{{1}}}ida, {{{1}}}its, {{{1}}}ides
Formes personals
Nombre singular plural
Persona primera segona tercera primera segona tercera
Mode indicatiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps simples Present {{{1}}}eixo {{{1}}}eixes {{{1}}}eix {{{1}}}im {{{1}}}iu {{{1}}}eixen
Pretèrit imperfet {{{1}}}ia {{{1}}}ies {{{1}}}ia {{{1}}}íem {{{1}}}íeu {{{1}}}ien
Pretèrit perfet {{{1}}}í {{{1}}}ires {{{1}}}í {{{1}}}írem {{{1}}}íreu {{{1}}}iren
vaig {{{1}}}ir vas {{{1}}}ir va {{{1}}}ir vam {{{1}}}ir vau {{{1}}}ir van {{{1}}}ir
Futur simple {{{1}}}iré {{{1}}}iràs {{{1}}}irà {{{1}}}irem {{{1}}}ireu {{{1}}}iran
Condicional simple {{{1}}}iria {{{1}}}iries {{{1}}}iria {{{1}}}iríem {{{1}}}iríeu {{{1}}}irien
Temps
compostos
Pretèrit indefinit he {{{1}}}it has {{{1}}}it ha {{{1}}}it hem {{{1}}}it heu {{{1}}}it han {{{1}}}it
Pretèrit plusquamperfet havia {{{1}}}it havies {{{1}}}it havia {{{1}}}it havíem {{{1}}}it havieu {{{1}}}it havien {{{1}}}it
Pretèrit anterior vaig haver {{{1}}}it vas haver {{{1}}}it va haver {{{1}}}it vam haver {{{1}}}it vau haver {{{1}}}it van haver {{{1}}}it
Futur compost hauré {{{1}}}it hauràs {{{1}}}it haurà {{{1}}}it haurem {{{1}}}it haureu {{{1}}}it hauran {{{1}}}it
Condicional compost hauria {{{1}}}it hauries {{{1}}}it hauria {{{1}}}it hauríem {{{1}}}it haurieu {{{1}}}it haurien {{{1}}}it
Mode subjuntiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps
simples
Present {{{1}}}eixi {{{1}}}eixis {{{1}}}eixi {{{1}}}im {{{1}}}iu {{{1}}}eixin
Pretèrit imperfet {{{1}}}ís {{{1}}}issis {{{1}}}ís {{{1}}}íssim {{{1}}}íssiu {{{1}}}issin
Temps compostos Pretèrit perfet hagi {{{1}}}it hagis {{{1}}}it hagi {{{1}}}it haguem {{{1}}}it hagueu {{{1}}}it hagin {{{1}}}it
Pretèrit plusquamperfet haguès {{{1}}}it haguessis {{{1}}}it haguès {{{1}}}it haguèssim {{{1}}}it haguessiu {{{1}}}it haguessin {{{1}}}it
o o o o o o
haguera {{{1}}}it hagueres {{{1}}}it haguera {{{1}}}it haguèrem {{{1}}}it haguereu {{{1}}}it hagueren {{{1}}}it
Mode imperatiu - tu ell nosaltres vosaltres ells
Present {{{1}}}eix {{{1}}}eixi {{{1}}}im {{{1}}}iu {{{1}}}eixin