Flexion:patir

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch
Zur Navigation springen Zur Suche springen

patir (Konjugation) (Katalanisch), transitiv[Bearbeiten]

Basiseintrag: patir

Bedeutungen:

[1] erleiden, erdulden, ertragen


Formes no personals
Simples Compostes
Infinitiu patir haver patit
Gerundi patint havent patit
Participis patit, patida, patits, patides
Formes personals
Nombre singular plural
Persona primera segona tercera primera segona tercera
Mode indicatiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps simples Present pateixo pateixes pateix patim patiu pateixen
Pretèrit imperfet patia paties patia patíem patíeu patien
Pretèrit perfet patí patires patí patírem patíreu patiren
vaig patir vas patir va patir vam patir vau patir van patir
Futur simple patiré patiràs patirà patirem patireu patiran
Condicional simple patiria patiries patiria patiríem patiríeu patirien
Temps
compostos
Pretèrit indefinit he patit has patit ha patit hem patit heu patit han patit
Pretèrit plusquamperfet havia patit havies patit havia patit havíem patit havieu patit havien patit
Pretèrit anterior vaig haver patit vas haver patit va haver patit vam haver patit vau haver patit van haver patit
Futur compost hauré patit hauràs patit haurà patit haurem patit haureu patit hauran patit
Condicional compost hauria patit hauries patit hauria patit hauríem patit haurieu patit haurien patit
Mode subjuntiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps
simples
Present pateixi pateixis pateixi patim patiu pateixin
Pretèrit imperfet patís patissis patís patíssim patíssiu patissin
Temps compostos Pretèrit perfet hagi patit hagis patit hagi patit haguem patit hagueu patit hagin patit
Pretèrit plusquamperfet haguès patit haguessis patit haguès patit haguèssim patit haguessiu patit haguessin patit
o o o o o o
haguera patit hagueres patit haguera patit haguèrem patit haguereu patit hagueren patit
Mode imperatiu - tu ell nosaltres vosaltres ells
Present pateix pateixi patim patiu pateixin

Katalanische Verben mit gleicher Konjugation wie patir (Konjugation)[Bearbeiten]