Flexion:parlar

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch
Zur Navigation springen Zur Suche springen

parlar (Konjugation) (Katalanisch)[Bearbeiten]

Basiseintrag: parlar

Bedeutungen:

[1] sprechen
Formes no personals
Simples Compostes
Infinitiu parlar haver parlat
Gerundi parlant havent parlat
Participis parlat, parlada, parlats, parlades
Formes personals
Nombre singular plural
Persona primera segona tercera primera segona tercera
Mode indicatiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps simples Present parlo parles parla parlem parleu parlen
Pretèrit imperfet parlava parlaves parlava parlàvem parlàveu parlaven
Pretèrit perfet parlí o parlares o parlà o parlàrem o parlàreu o parlaren o
vaig parlar vas parlar va parlar vam parlar vau parlar van parlar
Futur simple parlaré parlaràs parlarà parlarem parlareu parlaran
Condicional simple parlaria parlaries parlaria parlaríem parlaríeu parlarien
Temps
compostos
Pretèrit indefinit he parlat has parlat ha parlat hem parlat heu parlat han parlat
Pretèrit plusquamperfet havia parlat havies parlat havia parlat havíem parlat havíeu parlat havien parlat
Pretèrit anterior vaig haver parlat vas haver parlat va haver parlat vam haver parlat vau haver parlat van haver parlat
Futur compost hauré parlat hauràs parlat haurà parlat haurem parlat haureu parlat hauran parlat
Condicional compost hauria parlat hauries parlat hauria parlat hauríem parlat hauríeu parlat haurien parlat
Mode subjuntiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps
simples
Present parli parlis parli parlem parleu parlin
Pretèrit imperfet parlara o parlares o parlara o parlàrem o parlàreu o parlaren o
parlés parlessis parlés parléssim parléssiu parlessin
Temps compostos Pretèrit perfet hagi parlat hagis parlat hagi parlat hàgim parlat hàgiu parlat hagin parlat
Pretèrit plusquamperfet hagués parlat haguessis parlat hagués parlat haguéssim parlat haguéssiu parlat haguessin parlat
o o o o o o
haguera parlat hagueres parlat haguera parlat haguérem parlat haguéreu parlat hagueren parlat
Mode imperatiu - tu ell nosaltres vosaltres ells
Present parla parli parlem parleu parlin



Katalanische Verben mit gleicher Konjugation wie parlar (Konjugation)[Bearbeiten]

parlar (Konjugation) (Spanisch)[Bearbeiten]

< zurück zu parlar
Indikativ
Indicativo
Präsens
Presente
Imperfekt
Pretérito Imperfecto
Historisches Perfekt
Pretérito Indefinido
Futur
Futuro Imperfecto
ich yo parlo parlaba parlé parlaré
du parlas parlabas parlaste parlarás
er/sie él/ella parla parlaba parló parlará
wir nosotros parlamos parlábamos parlamos parlaremos
ihr vosotros parláis parlabais parlasteis parlaréis
sie ellos/ellas parlan parlaban parlaron parlarán
Perfekt
Pretérito Perfecto
Plusquamperfekt
Pretérito Pluscuamperfecto
Vorvergangenheit (selten)
Pretérito Anterior
Futur II
Futuro Perfecto
ich yo he parlado había parlado hube parlado habré parlado
du has parlado habías parlado hubiste parlado habrás parlado
er/sie él/ella ha parlado había parlado hubo parlado habrá parlado
wir nosotros hemos parlado habíamos parlado hubimos parlado habremos parlado
ihr vosotros habéis parlado habíais parlado hubisteis parlado habréis parlado
sie ellos/ellas han parlado habían parlado hubieron parlado habrán parlado
Konditional (einfach)
Condicional simple
Konditional (zusammengesetzt)
Condicional compuesto
ich yo parlaría habría parlado
du parlarías habrías parlado
er/sie él/ella parlaría habría parlado
wir nosotros parlaríamos habríamos parlado
ihr vosotros parlaríais habríais parlado
sie ellos/ellas parlarían habrían parlado
Konjunktiv
Subjuntivo
Präsens
Presente
Imperfekt
Pretérito Imperfecto
Imperfekt 2
Pretérito Imperfecto (2)
Futur
Futuro Imperfecto
ich yo parle parlara parlase parlare
du parles parlaras parlases parlares
er/sie él/ella parle parlara parlase parlare
wir nosotros parlemos parláramos parlásemos parláremos
ihr vosotros parléis parlarais parlaseis parlareis
sie ellos/ellas parlen parlaran parlasen parlaren
Perfekt
Pretérito Perfecto
Plusquamperfekt
Pretérito Pluscuamperfecto
Plusquamperfekt 2
Pretérito Pluscuamperfecto (2)
Futur II
Futuro Perfecto
ich yo haya parlado hubiera parlado hubiese parlado hubiere parlado
du hayas parlado hubieras parlado hubieses parlado hubieres parlado
er/sie él/ella haya parlado hubiera parlado hubiese parlado hubiere parlado
wir nosotros hayamos parlado hubiéramos parlado hubiésemos parlado hubiéremos parlado
ihr vosotros hayáis parlado hubierais parlado hubieseis parlado hubiereis parlado
sie ellos/ellas hayan parlado hubieran parlado hubiesen parlado hubieren parlado
Imperativ
Imperativo
Präsens
Presente
du parla
Sie (Sg.) usted parle
wir nosotros parlemos
ihr vosotros parlad
Sie (Pl.) ustedes parlen
unpersönliche Formen
Formas no personales
einfache Formen
Formas simples
Infinitiv
Infinitivo
Gerundium
Gerundio
Partizip
Participio
parlar parlando parlado
zusammengesetzte Formen
Formas compuestas
Infinitiv
Infinitivo
Gerundium
Gerundio
haber parlado habiendo parlado