Flexion:ajaa

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch
Zur Navigation springen Zur Suche springen
Personalformen – persoonamuodot
Indikativindikatiivi
Präsens
preesens
Perfekt
perfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä ajan en aja minä olen ajanut en ole ajanut
sinä ajat et aja sinä olet ajanut et ole ajanut
hän ajaa ei aja hän on ajanut ei ole ajanut
me ajamme emme aja me olemme ajaneet emme ole ajaneet
te ajatte ette aja te olette ajaneet ette ole ajaneet
he ajavat eivät aja he ovat ajaneet eivät ole ajaneet
passiv ajetaan ei ajeta passiv on ajettu ei ole ajettu
Imperfekt
imperfekti
Plusquamperfekt
pluskvamperfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä ajoin en ajanut minä olin ajanut en ollut ajanut
sinä ajoit et ajanut sinä olit ajanut et ollut ajanut
hän ajoi ei ajanut hän oli ajanut ei ollut ajanut
me ajoimme emme ajaneet me olimme ajaneet emme olleet ajaneet
te ajoitte ette ajaneet te olitte ajaneet ette olleet ajaneet
he ajoivat eivät ajaneet he olivat ajaneet eivät olleet ajaneet
passiv ajettiin ei ajettu passiv oli ajettu ei ollut ajettu
Konditionalehtotapa, konditionaali
Präsens
preesens
Perfekt
perfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä ajaisin en ajaisi minä olisin ajanut en olisi ajanut
sinä ajaisit et ajaisi sinä olisit ajanut et olisi ajanut
hän ajaisi ei ajaisi hän olisi ajanut ei olisi ajanut
me ajaisimme emme ajaisi me olisimme ajaneet emme olisi ajaneet
te ajaisitte ette ajaisi te olisitte ajaneet ette olisi ajaneet
he ajaisivat eivät ajaisi he olisivat ajaneet eivät olisi ajaneet
passiv ajettaisiin ei ajettaisi passiv olisi ajettu ei olisi ajettu
Potentialpotentiaali
Präsens
preesens
Perfekt
perfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä ajanen en ajane minä lienen ajanut en liene ajanut
sinä ajanet et ajane sinä lienet ajanut et liene ajanut
hän ajanee ei ajane hän lienee ajanut ei liene ajanut
me ajanemme emme ajane me lienemme ajaneet emme liene ajaneet
te ajanette ette ajane te lienette ajaneet ette liene ajaneet
he ajanevat eivät ajane he lienevät ajaneet eivät liene ajaneet
passiv ajettaneen ei ajettane passiv lienee ajettu ei liene ajettu
Imperativimperatiivi
Präsens
preesens
Person positiv negativ
minä
sinä aja älä aja
hän ajakoon älköön ajako
me ajakaamme älkäämme ajako
te ajakaa älkää ajako
he ajakoot älkööt ajako
passiv ajettakoon älköön ajettako


Nominalformen
Infinitive Partizipien
aktiv passiv aktiv passiv
I ajaa Präsentis ajava ajettava
langer I ajaakseen1 Perfekti ajanut ajettu
II Inessiv ajaessa2 ajettaessa Agentis ajama4
Instruktiv ajaen Agentis negativ ajamaton
III Inessiv ajamassa 1) Wird nur mit einem Possessivsuffix verwendet; dies ist die Form der 3. Person Singular und der 3. Person Plural.

2)Wird nur in einer Satzabkürzung verwendet, die eine mit dem Hauptsatz gleichzeitige Aktion ausdrückt. Kann auch mit einem Possessivsuffix verwendet werden.

3)Wird nur mit einem Possessivsuffix verwendet; dies ist die Form der 3. Person Singular und der 3. Person Plural.

4) Dies gibt es nicht im Fall der intransitiven Verben. Nicht mit Substantiven mischen, die aus einem Verb mit den Suffix -ma/-mä abgeleitet worden sind.

Elativ ajamasta
Illativ ajamaan
Adessiv ajamalla
Abessiv ajamatta
Instruktiv ajaman ajettaman
IV Nominativ ajaminen
Partitiv ajamista
V ajamaisillaan3