Flexion:aigualir

Aus Wiktionary, dem freien Wörterbuch
Zur Navigation springen Zur Suche springen

aigualir (Konjugation) (Katalanisch), transitiv[Bearbeiten]

Basiseintrag: patir

Bedeutungen:

[1] verwässern, verdünnen
[2] den Spaß verderben


Formes no personals
Simples Compostes
Infinitiu aigualir haver aigualit
Gerundi aigualint havent aigualit
Participis aigualit, aigualida, aigualits, aigualides
Formes personals
Nombre singular plural
Persona primera segona tercera primera segona tercera
Mode indicatiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps simples Present aigualeixo aigualeixes aigualeix aigualim aigualiu aigualeixen
Pretèrit imperfet aigualia aigualies aigualia aigualíem aigualíeu aigualien
Pretèrit perfet aigualí aigualires aigualí aigualírem aigualíreu aigualiren
vaig aigualir vas aigualir va aigualir vam aigualir vau aigualir van aigualir
Futur simple aigualiré aigualiràs aigualirà aigualirem aigualireu aigualiran
Condicional simple aigualiria aigualiries aigualiria aigualiríem aigualiríeu aigualirien
Temps
compostos
Pretèrit indefinit he aigualit has aigualit ha aigualit hem aigualit heu aigualit han aigualit
Pretèrit plusquamperfet havia aigualit havies aigualit havia aigualit havíem aigualit havieu aigualit havien aigualit
Pretèrit anterior vaig haver aigualit vas haver aigualit va haver aigualit vam haver aigualit vau haver aigualit van haver aigualit
Futur compost hauré aigualit hauràs aigualit haurà aigualit haurem aigualit haureu aigualit hauran aigualit
Condicional compost hauria aigualit hauries aigualit hauria aigualit hauríem aigualit haurieu aigualit haurien aigualit
Mode subjuntiu jo tu ell nosaltres vosaltres ells
Temps
simples
Present aigualeixi aigualeixis aigualeixi aigualim aigualiu aigualeixin
Pretèrit imperfet aigualís aigualissis aigualís aigualíssim aigualíssiu aigualissin
Temps compostos Pretèrit perfet hagi aigualit hagis aigualit hagi aigualit haguem aigualit hagueu aigualit hagin aigualit
Pretèrit plusquamperfet haguès aigualit haguessis aigualit haguès aigualit haguèssim aigualit haguessiu aigualit haguessin aigualit
o o o o o o
haguera aigualit hagueres aigualit haguera aigualit haguèrem aigualit haguereu aigualit hagueren aigualit
Mode imperatiu - tu ell nosaltres vosaltres ells
Present aigualeix aigualeixi aigualim aigualiu aigualeixin

Katalanische Verben mit gleicher Konjugation wie aigualir (Konjugation)[Bearbeiten]